PROFILY
PORODNIC
CHCI SI VYBRAT PORODNICI
MĚLI BYSTE VĚDĚT
PŘED PORODEM
OHODNOŤTE VAŠI PORODNICI
PODPOŘTE PRŮVODCE PORODNICEMI
PROFILY
PORODNIC
CHCI SI VYBRAT
PORODNICI
MĚLI BYSTE VĚDĚT
PŘED PORODEM
OHODNOŤTE VAŠI
PORODNICI
PODPOŘTE PRŮVODCE PORODNICEMI

Domů > Měli byste vědět před porodem > Porodní plán: Vaše přání a očekávání 

Porodní plán: Vaše přání a očekávání

Porodní plán shrnuje představy, přání a požadavky rodičů na okolnosti narození jejich miminka a zdravotní služby, které jim budou při porodu poskytovány. Každý rodičovský pár považuje za důležité něco jiného, proto mohou mít porodní plány a porodní přání různý obsah i různou formu.

Stáhněte si v pdf náš stručný přehled, co je potřeba v těhotenství a po porodu zařídit.

Vytvořte si svůj porodní plán včas a proberte ho s personálem vybrané porodnice dříve, než do ní přijdete porodit. Je užitečné si vlastní přání a představy ujasnit a zformulovat, a zároveň je důležité netrvat na nich dogmaticky. Vzhledem k povaze porodu nelze vše naplánovat, a to co jsme si naplánovali, nejde vždy uskutečnit. Porod se může vyvíjet tak, jak jsme nemohli předpokládat. Při rozběhlém porodu se mohou změnit i naše priority. Vždy je důležitá flexibilita, průběžné vyhodnocování míry rizika, dobré a jasné nastavení hranic i kompetencí, a samozřejmě otevřená komunikace. Proto je dobré uvést do porodního plánu/přání jen věci, které jsou pro nás skutečně důležité a pak věci, o kterých předpokládáme, že je dobré je personálu porodnice připomenout – např. ty, které nejsou v porodnici samozřejmostí.

Zvyk připravit si před porodem porodní plán vznikl v reakci na negativní předchozí zkušenosti rodících žen. Ženy, které při svých porodech zažily nevítané intervence do porodu, deprimující prostředí nebo nepříjemný personál, se chtěly dopředu nějak „pojistit“.

Jsme přesvědčeni, že v porodnictví, které respektuje právo ženy na její autonomii při porodu a informované rozhodnutí, má porodní plán a porodní přání, své oprávněné místo. Neměl by však, a ani nemůže, nahrazovat respektující a otevřenou komunikace mezi nastávajícími rodiči a zdravotníky: lékaři a lékařkami, porodními asistentkami či zdravotními sestrami.

ODKAZY NA UŽITEČNÉ WEBOVÉ STRÁNKY
Průvodce těhotenstvím a rodičovstvím: Stručný přehled, co je třeba zařídit v PDF
Kurz předporodní přípravy Aperio - Hladký porod
x

Stáhněte si ZDARMA moderní e-knihu a/nebo audioknihu Těhotenství

Stáhnout
Aperio - Společnost pro zdravé rodičovství, z.s.
Dřevná 2, Praha 2 Nové Město, 128 00
IČ: 26528215
Tel.: +420 222 364 083
Mobil: +420 739 062 011
E-mail: aperio@aperio.cz
WordPress Cookie Notice by Real Cookie Banner