Domů > Měli byste vědět před porodem > Těhotenství, porod a vaše práva
Těhotenství, porod a vaše práva
Na co mám při porodu právo? Mohu mít dítě po porodu u sebe? Mohu si vzít k porodu doprovod? Mám právo na respektování porodního přání? Jak dlouho musím zůstat v porodnici? O čem mě musí personál informovat?
Stáhněte si v pdf náš stručný přehled, co je potřeba zařídit v těhotenství a po porodu.
Svobodný a informovaný souhlas
Při poskytování zdravotní péče máte právo na respektování svobodného a informovaného souhlasu a nesouhlasu. To znamená, že zdravotníci vám musí před každým vyšetřením nebo zákrokem srozumitelně vysvětlit jeho účel, přínosy, rizika a alternativy a vy se můžete bez nátlaku rozhodnout, zda ho podstoupíte, či nikoliv. Zdravotníci vás také musí pravidelně informovat o vašem zdravotním stavu. Máte právo na zodpovězení doplňujících otázek ohledně zdravotního stavu i navrhovaných postupů. Bez vašeho souhlasu by vám zdravotníci neměli provádět žádné úkony. Můžete odmítnout postupy, které vám jsou nepříjemné a které si nepřejete.
Kvalitní péče a respektující zacházení
Máte právo na profesionální přístup zdravotníků, což zahrnuje nejen odbornou úroveň a bezpečnost poskytované péče, ale i slušné, ohleduplné a důstojné zacházení.
Přítomnost osob u porodu
S ohledem na ochranu vašeho soukromí máte právo odmítnout přítomnost studentů a studentek u svého porodu, ale dokonce i přítomnost dalšího personálu, který není u porodu nezbytný. Máte právo na přítomnost vámi zvolené osoby u porodu, typicky otce dítěte, případně jiné blízké osoby či duly. Také máte právo si k porodu přizvat vámi zvoleného zdravotníka jako svého konzultanta. Váš doprovod vám může pomoci seznámit personál s vašimi představami ohledně porodu. Také má právo na informace o vašem zdravotním stavu a navrhované zdravotní péči, pokud tak určíte. Nemocnice si nesmí za přítomnost těchto osob účtovat nepřiměřené částky přesahující vynaložené náklady, např. na ochranné pomůcky.
Porodní plán či porodní přání
Máte právo na respektování vašeho porodního plánu či porodního přání jakožto dříve vysloveného přání. V něm můžete odmítnout jakýkoliv rutinní postup, který vám nevyhovuje. Při příchodu do nemocnice napište do souhlasu s hospitalizací, že předkládáte své dříve vyslovené přání, které má být respektováno.
Péče o dítě a nepřetržitý kontakt
Výjimkou jsou případy neodkladné péče nezbytné k záchraně života nebo zamezení vážnému poškození zdraví a podezření na týrání, zneužívání nebo zanedbávání. Vaše dítě má právo na nepřetržitý kontakt s oběma rodiči a na jejich přítomnost, i když je vyšetřováno, krmeno nebo umístěno na JIP. Pouze soud může rozhodnout o oddělení dítěte od jeho rodičů proti jejich vůli. O dítěti a jemu poskytované zdravotní péči od narození rozhodují jeho rodiče jako zákonní zástupci. Jako rodiče máte právo na informace o zdravotním stavu dítěte, navrhovaných postupech i na zodpovězení otázek. Bez vašeho souhlasu by zdravotníci neměli na dítěti provádět žádné úkony ani jej nikam odnášet. Čtěte také Dítě v nemocnici a práva rodičů.
Propuštění z nemocnice
Máte právo s dítětem opustit nemocnici i dříve, než je doporučená doba pobytu v nemocnici. Zdravotníci mohou odmítnout propustit vaše dítě, pouze pokud jeho stav vyžaduje neodkladnou péči k záchraně života a zdraví.
Péče dětské lékařky či lékaře
Praktický dětský lékař či lékařka jsou povinni poskytovat péči dětem již od narození a na žádost rodičů musí provést první prohlídku v místě bydliště rodiny. Pokud nemůžete najít lékaře či lékařku, kteří by přijali dítě do péče, obraťte se na svoji zdravotní pojišťovnu, která má povinnost zajistit dostupnost péče.
Zpětná vazba a stížnosti
Ke zlepšování kvality zdravotní péče je vhodné formou dopisu poskytnout zdravotníkům zpětnou vazbu, pozitivní i negativní. Zpětnou vazbu můžete poskytnout i veřejně, např. na webu www.znamylekar.cz nebo v Průvodci porodnicemi na webu www.aperio.cz. Pokud jste nespokojena s poskytováním zdravotní péče nebo chováním zdravotníků, můžete podat stížnost. Ta se podle druhu pochybení podává k vedení nemocnice, krajskému úřadu, k České lékařské komoře nebo zdravotní pojišťovně. Máte právo bezplatně nahlédnout do zdravotnické dokumentace nebo si nechat vyhotovit kopie za úhradu.
Kde vám poradí
Navštivte informační web a on-line poradnu o právech pacientů www.ferovanemocnice.cz.
S dotazy k mateřské dovolené, sociálním dávkám, výživnému, rodinnému a pracovnímu právu se obraťte na on-line poradnu www.aperio.cz.
Můžete také využít on-line poradnu Unie porodních asistentek www.unipa.cz.
Právní předpisy
Aktuální právní předpisy najdete na webu Portál veřejné správy portal.gov.cz/portal/obcan. Svoje práva najdete především v zákoně o zdravotních službách.
Potřebujete více informací nebo se chcete na něco zeptat?
APERIO – Společnost pro zdravé rodičovství
www.aperio.cz
Česká asociace dul
www.duly.cz
Česká konfederace porodních asistentek
www.ckpa.cz
Hnutí za aktivní mateřství
www.iham.cz
www.respektkporodu.cz
Liga lidských práv
www.llp.cz
www.ferovanemocnice.cz
Porodní dům UČápa
www.pdcap.cz
UNIPA – Unie porodních asistentek
www.unipa.cz
Text připravila Zuzana Candigliota (Liga lidských práv). Projekt „Hájíme práva žen v ČR“ podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu „Dejme (že)nám šanci“, který je financován z Norských fondů a Úřadu vlády ČR, a byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro rovné příležitosti.
© Česká ženská lobby, 2016